Çevre Sorunlarına Teknolojik Çözümler!

Kirlilik ve küresel ısınma gibi çevre problemlerinin günümüzde geldiği nokta, acilen bir çözüm bulunması gerektiği gerçeğini karşımıza çıkarıyor.

Çevre Sorunlarına Teknolojik Çözümler!
Teknoloji,Küresel Isınma

Enerji tüketiminin her geçen gün artması ve karbondioksit salınımlarının tehlikeli boyuta ulaşması uzmanlar başta olmak üzere neredeyse hepimizin kaygılarını artırıyor. Bu tehlikenin boyutlarını algılayabilmek için biraz rakamlara göz atalım.

Dünya’nın ortalama sıcaklığı sanayi devrinden önceki döneme göre 0.9 derece artış gösterdi. Bu artışın önemsiz sayılabileceğini düşünebilirsiniz. BMHİP (Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Paneli) ise daha önce yapılmış 6.000 çalışmaya, 44 ülkeden uzmanların katkılarına ve çalışmayı okuyanların bıraktığı 40.000 yorum neticesinde 1.200 sayfalık rapora dayanarak küresel ısınmayı 1.5° C artışla sınırlamak gerektiğini aktarıyor.

The Economist verilerine göre sıcaklık artışı 1.5°C derece ile sınırlı kalırsa, böcek türlerinin %6'sı, bitkilerin %8'i, omurgalı canlıların %4'ü yaşam alanlarının yarısından fazlasını kaybedecekler. Eğer sıcaklık artışı 2°C dereceye ulaşırsa, yaşam alanlarının yarısını kaybedecek olanların sayısı, böcekler için %100, bitkiler için %200 ve omurgalılar için %100 artıyor.

BMHİP raporuna tekrar dönecek olursak küresel ısınmada 2°C derecelik bir artışın, gezegenin 12'de biri ile 5'te biri arası bir büyüklükte yeşil alanın çölleşmesi, mercanların %99'unun yok olması, fazladan 450 milyon insanın düzenli olarak aşırı sıcakların etkisi altında kalması ve yüz milyonlarcasının iklim değişikliğine bağlı olarak yoksulluk sınırın altına düşmesi anlamına geliyor.

Bu rakamlar değerlendirildiğinde, çevre kirliliği ve iklim değişikliği acil önlem alınması gereken sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Küresel ısınmanın sanayi devriminden sonra ortaya çıkmasıyla, bu sorunu başımıza hızlı gelişen teknolojinin açtığını varsayabiliriz. Ancak teknolojiye böyle bir tavır almamakta fayda var. Eğer teknolojiyi bu sorunlarla mücadele etmek için kullanabilirsek, yarattığı sorunun üstesinden gelmesini sağlayabiliriz. Son dönemlerde gelişen çevre dostu teknolojilere birlikte göz atalım.

Çevre Dostu Akıllı Evler

Hayatımızın çok büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evlerimiz, en çok enerji tükettiğimiz ve en fazla atık ürettiğimiz yerlerin başında geliyor. Bu doğrultuda enerji tüketimini azaltan ve atıkların geri dönüşümünü kolaylaştıran sistemler bulunduran akıllı evler, doğayı kendine dost edinebilir.

Geçtiğimiz yıllarda Elon Musk’tan da duyduğumuz elektrik üreten solar kiremitler, enerji kaybını minimuma düşüren gelişmiş yalıtım sistemleri, atık suyu filtre ederek yeniden kullanılmasını sağlayan su arıtma sistemleri ve çöpleri ayrıştırarak geri dönüşüme katkı sağlayan atık sistemi akıllı evlerin başlıca özellikleri arasında yer alıyor.

Hibrit Otomobiller

Fosil yakıtlarla çalışan otomobillerin doğaya saldığı sera gazları, çevre tehditlerinin başında geliyor. Son yıllarda pazardaki yerini hızla artıran hibrit otomobiller ise yakıt kullanımını önemli ölçüde azaltarak diğer otomobillere göre karbon ayak izini düşük seviyelere indiriyor. Hem elektrikli hem de yakıtlı motorunu entegre bir şekilde kullanabilen hibrit otomobiller ve elektrikli otomobiller tam anlamıyla yerini alana kadar sıkça karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

Daha yüksek teknoloji: VolCat

IBM araştırmacıları, plastik molekülleri kimyasal olarak ayırmanın bir yolunu buldular. Plastik ürünleri katalizörüyle ayırarak bir tortuya dönüştüren VolCat, geri dönüşüm için oldukça verimli çözümler üretebiliyor. Oluşturduğu tortu, tekrardan eritilip şekillendirilerek kullanıma sunulabiliyor.

VolCat’in yarattığı en büyük fayda ise, kirli plastikleri (yiyecek paketi, boya kutuları) temizleme işlemine gerek kalmadan çok verimli bir şekilde dönüştürebilmesi.

Her alanda olduğu gibi: Yapay Zeka

Yapay zeka teknolojilerinden her alanda olduğu gibi çevre kirliliğiyle mücadelede de faydalanılıyor. Yapay zeka sistemleri sayesinde bilgi işlem merkezlerinden kaynaklı karbon salınımı önlenirken soğutma sistemleri kontrol edilerek enerji tasarrufu sağlanıyor. Aynı zamanda hava kirliliği seviyelerine katkıda bulunan sayısız faktör, (trafik seviyeleri, hava durumu, nem, rüzgar gibi) şehirlerdeki sensörler tarafından kayıt altına alınıyor ve daha sonra yapay zeka sistemleri tarafından analiz edilerek çözüm üretilebiliyor.

Karbondioksit gazını kabartma tozuna dönüştürmek: Carbon Clean Solutions

Hindistan’daki Tuticorin Alkali Chemicals Şirketi’ne ait bir fabrika, yaptığı üretim sonucunda ortaya çıkan karbondioksit gazını kabartma tozuna dönüştürecek bir yöntem bulduğunu açıkladı. Şirkete göre her yıl 60.000 ton karbondioksitin atmosfere salınması bu yöntem ile engellenebilir. Carbon Clean Solutions Şirketi, iki tane genç Hintli kimyager tarafından işletiliyor. Bu iki kimyager karbondioksiti yakalamak için tuzlardan faydalanıyorlar ve karbondioksit salınımının çok büyük bir çoğunluğunu kabartma tozuna dönüştürebileceğini iddia ediyorlar.

Örneklerle gördüğümüz gibi teknoloji, küresel ısınma konusunda da yardımımıza koşacak gibi gözüküyor. Tabii teknolojinin bunu yapmasını beklemeden önce, hepimizin üzerine düşenleri yapmasında fayda var.