GÜNEŞ YANIĞINA İYİ GELEN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Güneş yanığına iyi gelen bitkisel çözümler de bulunmaktadır. Çay, lavanta yağı, salatalık, , elma sirkesi ve aloe vera bunların başındadır.

GÜNEŞ YANIĞINA İYİ GELEN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER
Sağlık,Güneş Yanığı

Salatalık: Bol su içerdiği için cilde oldukça faydalıdır. Cildi canlandırıcı ve onarıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenlerden dolayı da da güneş yanıkları tedavisi için tedavisi için sıklıkla tercih edilen bir doğal yöntemdir. Yanık bölgeye sürülen salatalık suyu cildi rahatlatır ve tedavi sürecini hızlandırır.

Aloe vera: Güneş yanığı tedavisinde aloe vera da tercih edilmektedir. Zira, nemlendirici ve rahatlatıcı etkisi olan bir yağdır. Yanık bölgenin üstüne sürüldüğünde acıyı alır ve cildi serinletir.

Çay: Özellikle güneş altında uzun süre kalınacağıı, uyunacağı zaman tercih edilmektedir. Gözlerinizin üzerine demlenmiş ve soğumuş poşet çayları koyarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, banyo suyuna ya da küvete de eklenerek yanıklar rahatlatılabilir.

Elma sirkesi: Elma sirkesinin ne kadar çok yönlü bir şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. Cildin pH dengesini düzenleyen ve bu sayede rahatlatan elma sirkesini, yanık bölge üzerinde suyla karıştırılıp uygulanabilir. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyip bunu yapabilirsiniz.

Lavanta yağı: Güzel kokusunun yanı sıra, oldukça etkili bir nemlendiricidir. Bundan dolayı da güneş yanıklarının tedavisinde yararlanılır. En sık kullanılan bitkisel yöntemlerden biri olan lavanta yağı, yanmış cildi nemlendirir ve ağrı kesici özelliği sayesinde ağrılardan kurtulmanızı sağlar.

 Patates ezmesi: Ciltteki enflamasyonu azaltan patates, ağrı kesici özelliği ile güneş yanığına iyi gelmektedir. Bunun için iki patates gerekiyor. İyice yıkadıktan sonra rendelenen patatesler, blendera koyun ve iyice karıştırın. Çıkan patatesin suyuna pamuk bandırın ve iyice yedirin. Sonrasında yanık olan bölgeye sürün. Diğer yandan patatesleri dilimleyerek yanık bölgeye uygulayabilirsiniz.