Kas Zorlanmasının Sebepleri Nelerdir?

Sporcularda en sık görülen yaralanma olan kas zorlanması ve kas yırtıkları ,kasın fazla gerinimine bağlı olarak kasın veya kas-tendon bileşkesinin hasarına verilen isimdir.

Kas Zorlanmasının Sebepleri Nelerdir?
Sağlık ,Kas Ağrısı
 • Günlük aktiviteler sırasında ani zorlama sonucu oluşabileceği gibi sıklıkla spor ve iş dolayısıyla kaslara aşırı yük uygulandığında karşımıza çıkmaktadır.
 • Kas hasarları, kas liflerinin ve kas-tendon bileşkesinin kısmen veya tamamen yırtılması sonucu oluşabilir. Kas yırtılması küçük kan damarlarına zarar verir ve bunun sonucu olarak şişlik olur. Bu kanama sonucu o bölgedeki sinir uçlarının tahriş olmasıyla  ağrı ortaya çıkar.

  Kas zorlanması belirtileri:

  -yaralanma sonucu şişme, morarma, kızarıklık

  -istirahat ağrısı

  -spesifik kasın kullanılmasıyla kasta , tendonda ve ilişkide olduğu eklemde ağrı olması

  -kas veya tendonda zayıflık olması

  -kası kullanamama

  Kas zorlanmasının evde tedavisi:

  Kasta oluşan lokal kanamanın ve şişmenin en iyi tedavisi uygulanacak buz (soğuk kompres) ve kası istirahat halinde tutmaktır. Sıcak uygulama şişlik olduğu süre boyunca uygulanmamalıdır. Sıcak uygulanacak olursa şişlik ve ağrı artacaktır.

  Sıcak ve soğuk uygulama direk cilde uygulanmamalıdır. Cildi soğuk ve sıcağa bağlı oluşacak yanık hasarına karşı korumak için mutlaka araya koruyucu bir aparat (havlu,bandaj) kullanılmalıdır.

  Ağrıyı azaltmak ve hareket kabiliyetini arttırmak için non-steroid antienflamatuar (nsaid) ilaçlar;naproksen ,ibuprofen kullanılabilir. Ancak bu ilaçları  böbrek rahatsızlığı olan, gastrointestinal kanama öyküsü olan ve birden fazla  ilaç kullanmak zorunda olan kişiler kullanmamalıdır. Bu durumda ağrıyı azaltan ancak inflamasyonu pek etkilemeyen asetaminofen kullanmak daha güvenli olabilir.

  Price formülünü uygulayın;

  protection     ————–>                koruma

  rest      ————–>                          istirahat

  ice      ————–>                            buz,soğuk uygulama

  compression ————–>               sıkıştırma (bandaj uygulama)

  elevation ————–>   yükseltme (etkilenen ekstremiteyi kalp seviyesinden yüksekte tutma)

  Bu formülü uygulamadan önce etkilenen ekstremitedeki dolaşımı bozan giyecek ve eşyaları (yüzük, bilezik) çıkarın, ardından kası yaralanma etkenlerinden koruyun ve istirahate alın. Sakatlığa neden olabilecek ve acıyı arttırabilecek tüm aktiviteleri kısıtlayın.

  Ağrı ve şişlik olan bölgeye buz uygulayın. Buz uygulamasını gün içerisinde  saatte 20 dakika olacak şekilde yapabilirsiniz (10 dakikalık bir buz uygulanmasından sonra 20 dakika dinlendirin).

  Soğuk uygulama çok etkili bir ağrı kesici olmasının yanı sıra inflamasyon oluşmasını engelleyici bir uygulamadır. Buz uygulamayı hazır jel-buzlarla yapabileceğiniz gibi küçük buz parçalarını bir poşete koyup cilde arada koruyucu (havlu) kullanarak uygulayabilirsiniz.