Ödem Nedir?

Ödem, birçok kişinin kilo sorunun temel nedeni olarak bilinir. Birçok nedenden dolayı ödem oluşması söz konusu olurken ödemin atılmaması da kişinin iri görünmesine neden olur.

Ödem Nedir?
Sağlık ,Ödem Nedir

Fazla kilosu olan birçok kişi, ödem söktürücü kullanarak ideal kilosuna ulaşmak için çaba gösterebilmektedir. Kilo vermek isteyen birçok kişi ödem söktürücü çaylar içerek, sağlıklı beslenme konusunda başarıya ulaşabilmektedir.

Ödem, vücut içinde fazla sıvı birikmesidir. Bilindiği gibi insan vücudunun %60-70’i sudan oluşur. Başta tuz olmak üzere birçok yiyecek ve içecek ödeme neden olur. Ödemin atılabilmesi için çeşitli bitki çayları kullanılarak su tüketimi günde 2 litre civarında olabilir.

Başarılı bir biçimde uygulanacak olan ödem söktürücü ilaçlar, kişinin fazla sıvısını ter ve idrar yoluyla atılmasını sağlar. Bu durumdan kurtulmak aslında çok basittir. Çünkü ödem atmak için tercih edeceğiniz bitkiler son derece kolay bulunur ve ucuzdur.

Ödem Söktürücü Çay Tarifleri

Bilinen en etkili ödem söktürücü maydanozdur. Maydanozu saplarıyla birlikte kaynatıp suyunu içtiğinizde fazla ödemin atılması için idrar yoluyla sıvı atılımı sağlayabilirsiniz.

Maydanoz gibi, limon da ödem söktürücü özelliğiyle dikkat çekmektedir. Limonlu su, içine zencefil ve maydanoz atıldığında iyi bir ödem söktürücü vazifesi görmektedir. Bu yüzden her gün aç karnına limonlu ılık su içilmesi diyetlerde tavsiye edilmektedir.

Bir diğer bitki, yağ yakımını da hızlandıran biberiyedir. Biberiye kullanarak vücut ödeminin atılması ve şişkinliklerden kurtulunması söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden fazla kilolarınız olmamasına rağmen şişkinlik hissediyorsanız ödem sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Ödem Söktürücü Ne Sıklıkta İçilmelidir?

Ödem söktürücüler, her gün bir iki kez içilebilir. Genelde yemeklerden evvel kullanılması gereken bu çaylar, bitkisel detoks olarak da tercih edilebilir. Mesela gün içinde kahvaltı ve akşam öğünü sonrası içeceğiniz ödem söktürücü çaylarla daha kısa sürede kilo verebilirsiniz.

Çocuklarda Ödem Söktürücü Kullanımı

Bitkisel çay olarak çocuklarda da günde bir çay fincanı ödem söktürücü kullanılabilir. Obezite sorunu olan birçok kişi ödem söktürücü kullanımında başarısız olabilmektedir. Beslenme sisteminin dengeli olması ve güvenilir olması söz konusu olduğunda ödem sorunları da fazla yaşanmayacaktır.