Romatizmaya ne iyi gelir, nasıl geçer?

Romatizma, toplumun büyük bir kesiminde karşılaşılan ve vücuttaki bölgesel ağrıları ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Her yaş grubunda görülebilen romatizma genellikle; kemik, kas ve eklem etrafında meydana gelmektedir.

Romatizmaya ne iyi gelir, nasıl geçer?
Sağlık ,Romatizma

Romatizma konusunda hastaya verilen ilk öneriler fizik tedavi ve hafif egzersizler olarak sıralanmaktadır. Fiziksel aktivitelerde bulunmak eklem çevresindeki kasların güçlenmesi konusunda destek vermektedir. Böylece romatizma sebebiyle hasar görmüş olan eklem ve kemiklere daha az yük bindirilmektedir. Doku üzerindeki yükün azalmasıyla birlikte de romatizma kaynaklı hissedilen ağrılar da doğru orantılı olarak azalmaktadır.

Romatizma hastaları, hastalık ileri düzeyde olmadığı sürece egzersiz yaparak kendisini ve ağrılarını hafifletebilmektedir. Bu bağlamda aşağıda sıralanmış olan egzersizlerin, romatizma problemi yaşayan kişi tarafından yapılması tavsiye edilmektedir.

- Ağırlık kaldırma egzersizleri

- Karın ve bel destekleyici hareketler

- Hafif ve orta tempoda yürüyüş yapmak ya da koşmak

- Yüzmek

- Bisiklete binmek

Romatizma ağrılarını hafifletebilmenin bir başka yolu da günlük yaşamdaki ve iş hayatındaki stresi azaltmaktır. 

Romatizma nasıl geçer?

Romatizma ağrıları, hangi düzeyde olursa olsun yaşam kalitesini düşürmeye yönelik sonuçlar doğurmaktadır. Bu bağlamda; kilo vermek, beslenme tarzını değiştirmek ve eklemleri soğutmak; romatizma ağrılarını geçirmek için başvurulan alternatifler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda kişinin yaşı ne olursa olsun vücut kitle indeksine uygun bir kiloda bulunması gerekmektedir. vücut kitle indeksinin %20’sinin aşılması durumunda iskelet sistemi üzerine daha fazla yük binmekte ve buna bağlı olarak da romatizmalı ağrılar tetiklenmektedir.